Początki korzystania z kasy fiskalnej kojarzą się wielu osobom z przeróżnymi formalnościami, których trzeba dopilnować. Instalacja i rejestracja takiego urządzenia wiąże się bowiem ze ścisłym przestrzeganiem konkretnych procedur. Warto jednak pamiętać o tym, że prawidłowe wdrożenie kasy fiskalnej pozwala na odzyskanie części wydanej kwoty. W przypadku zakupu pierwszego urządzenia rejestrującego podatnik może skorzystać z ulgi o maksymalnej wysokości 700 zł.
Wymagania dotyczące ulgi za zakup pierwszej kasy
Refundacja z budżetu państwa, obowiązująca przy zakupie urządzenia fiskalnego, to niewątpliwie szansa na znaczne obniżenie kosztów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ulga ta wiąże się z pewnymi wymaganiami. Warunkiem niezbędnym do spełnienia jest nabycie pierwszej kasy rejestrującej dla danego przedsiębiorstwa (lub pierwszych kas rejestrujących). Jedynie w takich okolicznościach podatnik może odzyskać do 90% wydanej kwoty – jednak nie więcej niż 700 zł.
Ponadto, skorzystanie z refundacji jest możliwe wtedy, gdy urządzenie fiskalne zostanie prawidłowo zarejestrowane i zainstalowane w firmie. A warto przypomnieć, że procedura ta składa się z kilku etapów, m.in. ze zgłoszenia kasy rejestrującej do naczelnika właściwego US oraz fiskalizacji (wykonywanej przez serwisanta z ważnymi uprawnieniami). W przypadku starania się o ulgę istotna jest zwłaszcza pierwsza z wymienionych czynności. To właśnie na podstawie zgłoszenia przedinstalacyjnego przyznawana jest później refundacja kosztów.
Jak skorzystać z refundacji kosztów?
Przed udzieleniem odpowiedzi na to pytanie trzeba najpierw zaznaczyć, że ulga za zakup pierwszego urządzenia rejestrującego przysługuje nie tylko „watowcom”, ale także przedsiębiorcom zwolnionym z tego podatku bądź wykonującym jedynie czynności zwolnione. W związku z tym, iż są to 2 różne grupy podmiotów gospodarczych, w przypadku każdej z nich istnieje inna droga do skorzystania z refundacji części kosztów.
Zgodnie z polskimi przepisami, podatnicy VAT mogą odliczyć właściwą kwotę ulgi w deklaracji podatkowej za okres, w którym rozpoczęli stosowanie kasy fiskalnej (ewentualnie za któryś z okresów późniejszych). Natomiast zupełnie inaczej powinni postąpić przedsiębiorcy zwolnieni lub świadczący wyłącznie usługi zwolnione. Przysługuje im bowiem zwrot kosztów bezpośrednio na rachunek firmy w banku. Muszą oni jednak pamiętać o tym, żeby złożyć właściwy wniosek w Urzędzie Skarbowym. W rezultacie, przelew odpowiedniej kwoty nastąpi w terminie do 25 dni.
a refundacja może wynieść mniej niż 700 zł?