Kiedy pojawią się nowe kasy fiskalne

Kiedy na rynku pojawią się kasy fiskalne nowego typu?

Do początku 2018 roku zostało jeszcze kilkanaście dni, ale już teraz warto uświadomić sobie, jakie zmiany prawne i technologiczne wtedy nastąpią. W tym przypadku chodzi, rzecz jasna, o modyfikacje w polskim systemie fiskalizacji oraz o pojawienie się na rynku kas rejestrujących nowego typu. Warto omówić te zagadnienia w bardziej szczegółowy sposób. Tym bardziej, że wpłyną one także na sposób prowadzenia ewidencji w kolejnych latach.

Zmiany systemowe w Polsce

W ostatnich latach często dochodziło do zmian w obowiązujących przepisach fiskalnych. Nowe regulacje obligowały np. kolejne grupy podatników do korzystania z kas rejestrujących bez względu na wysokość osiąganego obrotu. Wydaje się jednak, że w porównaniu z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów, które zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2018 roku, dotychczasowe zmiany w przepisach były jedynie „kosmetyczne”. A trzeba pamiętać o tym, że niedługo dojdzie też do wprowadzenia ważnych modyfikacji w ustawie VAT. Wszystko to pozwoli zaś na ustanowienie w Polsce nowego systemu fiskalizacji, który umożliwi przedsiębiorcom stosowanie kas rejestrujących online.

Nowe kasy – modele działające online

Nowe kasy fiskalne, czyli urządzenia online, na pewno pojawią się na krajowym rynku w 2018 roku. Niemniej, na chwilę obecną trudno jeszcze stwierdzić, w którym miesiącu przedsiębiorcy będą mogli zacząć wdrażać te technologie sprzedaży. Nie da się przecież z dnia na dzień uzyskać homologacji GUM oraz rozpocząć produkcji tak zaawansowanych technicznie urządzeń rejestrujących. W tym przypadku 2018 rok wydaje się jednak przesądzony. A wszystko przez omówione wcześniej zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Doprowadzą one do tego, że konkretna grupa przedsiębiorców – właściciele warsztatów samochodowych i punktów wulkanizacyjnych – będzie musiała wdrożyć nowe kasy najpóźniej do 31 grudnia przyszłego roku.

A jakie będą urządzenia rejestrujące, które najczęściej nazywa się modelami online? Kasy tego typu na pewno zyskają 3 dodatkowe funkcjonalność. Po pierwsze, będą one współpracowały z systemem nadzorowanym przez Ministerstwo Finansów. Po drugie, zaoferują emitowanie e-paragonów fiskalnych (dokumentów elektronicznych). Po trzecie, urządzenia online już w standardzie będą zapewniały wymianę danych z terminalem płatniczym. Innymi słowy, nowe kasy rejestrujące zdecydowanie unowocześnią prowadzenie ewidencji. Niemniej, ich obsługa będzie wymagała przestrzegania dodatkowych obowiązków, m.in. kontrolowania transmisji informacji do CRK (Centralnego Repozytorium Kas).

2 thoughts to “Kiedy na rynku pojawią się kasy fiskalne nowego typu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *