Przyszłość dwurolkowych urządzeń fiskalnych

Jaka będzie przyszłość dwurolkowych urządzeń fiskalnych?

Już dziś można zauważyć, że kasy fiskalne z papierową kopią paragonów stanowią mniejszość na rynku technologii sprzedaży. Producenci stawiają obecnie chętniej na tworzenie modeli, które pozwalają na przechowywanie tych danych w formie elektronicznej (na karcie pamięci). A niedługo dwurolkowe urządzenia rejestrujące całkowicie znikną z polskiego rynku. Będzie to jeden z rezultatów zmian w systemie fiskalizacji.

Tylko do końca 2018 roku

Nowe przepisy fiskalne sprawią, że dwurolkowe kasy rejestrujące będzie można kupować i instalować w firmach wyłącznie do końca 2018 roku. Takie zmiany zostaną wprowadzone przez znowelizowaną ustawę o podatku od towarów i usług. Co więcej, w przyszłości nie będzie też można wymieniać modułów fiskalnych w tych urządzeniach (np. po ich zapełnieniu lub uszkodzeniu). Stopniowo kasy z papierową kopią paragonów nie tylko znikną z polskiego rynku technologii sprzedaży, ale także z krajowych działalności gospodarczych. Wynika to z faktu, że urządzenia tego typu są już przestarzałe i trudne do kontrolowania przez organy skarbowe. Wycofywanie z użytku tych modeli ma również związek z ustanowieniem systemu fiskalizacji online.

Pierwsze kasy rejestrujące online

Wybrane kasy fiskalne, które zaczną się pojawiać w drugiej połowie 2018 roku, zdecydowanie unowocześnią sposób prowadzenia ewidencji. Urządzenia online pozwolą bowiem na realizowanie e-paragonów (dokumentów elektronicznych) oraz już w standardzie zagwarantują współpracę z terminalami płatniczymi. Dodatkowo, modele tego typu będą stale przesyłały dane do Centralnego Repozytorium Kas. Dzięki temu organy skarbowe zyskają bieżący dostęp do mnóstwo informacji na temat sprzedaży, która jest prowadzona na rzecz osób fizycznych.

Co z elektroniczną kopią paragonów?

W dalszej perspektywie kasy online zastąpią również urządzenia, które zapewniają przechowywanie kopii paragonów fiskalnych w formie elektronicznej, czyli na karcie pamięci. Ustawodawca zakłada bowiem, że w przyszłości wszyscy podatnicy przejdą na rejestrowanie sprzedaży przy zastosowaniu nowych technologii. W związku z tym, kasy z elektroniczną kopią paragonów będzie można wdrażać w firmach do końca 2022 roku. Podobnie jak w przypadku urządzeń dwurolkowych, przepisy w tej sprawie pojawią się w znowelizowanej ustawie VAT.

 

Co sądzicie o nowych regulacjach prawnych i ich rezultatach? Zachęcamy wszystkich do komentowania!

One thought to “Jaka będzie przyszłość dwurolkowych urządzeń fiskalnych?”

  1. Ja już i tak dawno postawiłem na elektroniczną kopię. Po prostu więcej wygód i korzyści się z tym wiąże 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *