Posnet Neo Online - kasa fiskalna

O przeglądach i raportach, czyli nie tylko dla użytkowników kas fiskalnych online

Wraz z nowym systemem fiskalizacji weszło w życie sporo dodatkowych regulacji prawnych, dotyczących użytkowania urządzeń rejestrujących. Część z nich dotyczy modeli współpracujących z Centralnym Repozytorium Kas, ale nie wszystkie. Potrafią natomiast sprawiać wrażenie szczegółów, których jednak nie wolno pominąć w uwadze. Tym bardziej, że dotyczą kwestii zasadniczych, jak wykonywanie obowiązkowych raportów dobowych i miesięcznych lub też cyklicznych przeglądów technicznych. Jakie zatem należy przyjąć nowe informacje, które pojawiły się wraz ze wspomnianymi przepisami?

Nowe zapisy odnośnie obowiązkowych przeglądów serwisowych

Pierwsza sprawa, jakiej dotyczą przywołane szczegóły, odnosi się do ważnej i ogólnej kwestii, występującej w przepisach fiskalnych. Oznacza to, że nieważne, z jakiego rodzaju technologii sprzedaży do ewidencjonowania obrotu korzysta podatnik. Konieczność przeprowadzania przeglądów technicznych odnosi się do kas i drukarek fiskalnych, zarówno tych z elektroniczną kopią paragonów, jak i komunikujących się przez internet z CRK. Przepisy jasno mówią, że w przypadku danego urządzenia taką kontrolę trzeba powtarzać nie rzadziej, niż co 2 lata. Oczywiście istnieje możliwość wykonywania częstszych przeglądów.

Co jednak, jeśli przekroczy się wskazany w przepisach termin. To właśnie też zostało doprecyzowane. Za brak przeglądu technicznego w obowiązującym czasie przedsiębiorcy grozi mandat w wysokości 300 złotych, który trzeba opłacić w terminie maksymalnie 14 dni od otrzymania informacji o nałożeniu kary (za pomocą przelewu na numer rachunku wskazany przez Urząd Skarbowy). Jednocześnie należy zaznaczyć, że uiszczenie kwoty wynikającej z grzywny nie zwalania z konieczności przeprowadzenia wspomnianej kontroli. Co prawda tę wykonuje uprawniony serwis, jednak o zlecenie i zrealizowanie zadania we właściwym terminie musi zadbać podatnik.

Szczegółowe przepisy wspominają zresztą nie tylko o samej terminowości przeprowadzenia przeglądu serwisowego, ale również o konkretnych sytuacjach, w jakich musi do niej dojść. Mowa konkretnie o takich przypadkach, jak np. ponowne wynajęcie czy leasingowanie urządzenia rejestrującego. Do nich też zalicza się moment wznowienia działalności gospodarczej. Zgodnie z regulacjami prawnymi, nim przedsiębiorca wróci do rejestrowania obrotu za pomocą kasy lub drukarki fiskalnej, wpierw musi zadbać o wykonanie przeglądu technicznego użytkowanej technologii.

Jakie zmiany w realizacji raportów dobowych i miesięcznych?

Na wstępie zaznaczmy, że również chodzi o bezwzględny obowiązek użytkownika kasy lub drukarki fiskalnej – bez względu na to, czy chodzi o model z elektroniczną kopią paragonów, czy też o urządzenie komunikujące się z CRK. Przedsiębiorca ewidencjonujący obrót musi poprawnie i regularnie realizować 2 rodzaje raportów: dobowe i miesięczne. Zbierają one szczegółowe informacje na temat zarejestrowanej sprzedaży towarów lub usług w konkretnym przedziale czasowym.

Zasady wystawiania jednych i drugich dokumentów są nieco inne. Z drugiej strony jednak dla każdego typu raportów pozostawały identyczne bez względu na rodzaj stosowanej technologii sprzedaży. Sytuacja uległa drobnej, aczkolwiek ważnej zmianie w momencie pojawienia się kas i drukarek fiskalnych online. O ile bowiem w przypadku modeli starszego typu oba rodzaje dokumentów miały postać wydruku, o tyle z urządzeniami rejestrującymi współpracującymi z CRK już tak nie jest. Użytkownicy tych drugich powinni pamiętać o konieczności wykonywania raportów miesięcznych w sposób dotychczasowy (papierowe wydruki), natomiast raportów dobowych – w formie cyfrowej, zapisywanej w pamięci chronionej urządzenia.

One thought to “O przeglądach i raportach, czyli nie tylko dla użytkowników kas fiskalnych online”

  1. informacje związane z przeglądami serwisowymi raczej nie dla mnie, nie w mojej sytuacji (a poza tym pilnuję ich skrupulatnie), natomiast wiadomość o raportach cenna ponieważ w niedalekiej przyszłości zamierzam wymienić swoją kasę na model online, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *