Kasa fiskalna Novitus PS4000 E

Kilka słów o przeglądach technicznych

Podobnie, jak posiadanie kopii paragonów, wykonywanie raportów fiskalnych czy odpowiednie przechowywanie książki serwisowej – przeglądy techniczne są bardzo ważną kwestią, należącą do obowiązkowych zadań podatnika pracującego z urządzeniem rejestrującym. Dlaczego aspekt ten jest aż tak istotny? Na czym polegają tego typu kontrole? O tym właśnie będzie ten wpis.

Technologia jedyna w swoim rodzaju

Widok kasy lub drukarki fiskalnej w punktach handlowo-usługowych nie robi na nikim wrażenia. Zazwyczaj jednak panuje przekonanie, że to po prostu urządzenia do wprowadzania danych i wystawiania paragonów dla klientów. Jeśli jednak dobrze się zastanowić, szybko zdamy sobie sprawę z ich szczególnego charakteru. Technologie te są w końcu wynikiem poważnych regulacji prawnych, określonych przez Ministerstwo Finansów. Od ich funkcjonowania w dużej mierze zależy prawidłowe ewidencjonowanie obrotu i odprowadzanych podatków. W dużej, lecz nie całkowitej – w końcu, działania przedsiębiorcy są równie ważne. A w zasadzie decydujące, gdyż przeglądy techniczne – odbywające się, wedle przepisów, nie rzadziej niż co 2 lata – mają właśnie za zadanie zapobiec problemom niezależnym od sprzedawcy.

Urządzenie fiskalne w rękach serwisanta

Opiekę nad naszym urządzeniem sprawuje najczęściej ta sama firma, u której dana kasa lub drukarka została zakupiona. W trakcie przeglądu serwisant podejmuje szereg różnych działań, takich jak kontrola plomb na obudowie (oraz zgodności ich stanu z zapisami w książce serwisowej), sprawdzenie, jaka jest ogólna kondycja konstrukcji urządzenia, weryfikuje stan pamięci fiskalnej i modułu fiskalnego, ocenia jakość pracy mechanizmu drukującego, wyświetlaczy itd. Ponadto, kontroli poddane jest funkcjonowanie programu pracy kasy lub drukarki oraz programu archiwizującego.

Potwierdzenie przeprowadzonego przeglądu technicznego

Jak każda interwencja z tego rodzaju, przegląd techniczny musi zostać zakończony właściwym wpisem w książce serwisowej. Dotyczy on wyników wykonanych czynności oraz ewentualnych wniosków pokontrolnych. Poza stosowną notatką, w książce musi znaleźć się również specjalny dokument, wystawiony przez serwisanta oraz potwierdzający przeprowadzenie przeglądu. Może on okazać się bardzo ważny nie tylko przy kolejnych interwencjach serwisu, ale również podczas niezapowiedzianych kontroli organów skarbowych.

One thought to “Kilka słów o przeglądach technicznych”

  1. Fakt, w sumie przeglądy techniczne robione są także ze względu na podatnika, aby ten uniknął zarówno strat finansowych, jak i konsekwencji prawnych. Ale prawdą też jest, że trudno o tym pamiętać, gdy zbliża się termin tej konieczności 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *