Kasy fiskalne gotowe na online

Kasy online ready – co podatnicy powinni o nich wiedzieć?

Od ponad roku na rynku dostępne są kasy rejestrujące, które posiadają certyfikaty „Online Ready”. Od dawna było już bowiem wiadomo, że w przyszłości dojdzie do sporych zmian w polskim systemie fiskalizacji. Takie urządzenia rejestrujące będzie zaś można w odpowiednim momencie zmodernizować i dostosować do nowych wymogów technicznych. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, jakie są warunki unowocześnienia kas gotowych na online.

Dodatkowe funkcje nowych urządzeń

Po ustanowieniu zmian w systemie fiskalizacji pojawi się kilka dodatkowych funkcjonalności w kasach rejestrujących. Będą to rozwiązania ściśle regulowane nowymi przepisami w sprawie wymogów technicznych. Dzięki temu urządzenia rejestrujące online nie tylko zaczną współpracować z Centralnym Repozytorium Kas, ale także pozwolą na emitowanie e-paragonów fiskalnych. Ponadto, w przypadku tych modeli dojdzie do ustandaryzowania wymiany danych z terminalami do kart płatniczych.

Wymienione przed chwilą rozwiązania techniczne nie są jeszcze dostępne we współczesnych kasach fiskalnych. Jednakże, producenci od dawna tworzą już urządzenia rejestrujące, które będzie można w przyszłości wyposażyć w dodatkowe funkcje – wymagane przez nowe przepisy. Tym właśnie są kasy fiskalne z certyfikatami „Online Ready”.

Coś za coś, czyli warunki modernizacji kasy

Polscy podatnicy, którzy chcieliby wdrożyć w swoich firmach kasy fiskalne gotowe na system online, powinni wiedzieć, jakie będą warunki modernizacji omawianych tu urządzeń rejestrujących. Istotne jest przede wszystkim to, że unowocześnienie technologii sprzedaży okaże się płatne. Wydatek na zmodernizowanie kasy będzie zaś zależny od tego, jakie zasady akcji „Online Ready” obowiązują u konkretnego producenta. Ponadto, w czasie wykonywania tej procedury przedsiębiorca nie skorzysta ze swojego urządzenia rejestrującego. Wyposażenie dotychczasowego modelu w dodatkowe funkcje będzie bowiem wymagało m.in. odczytania modułu fiskalnego oraz ponownego przejścia przez wszystkie etapy instalacji kasy fiskalnej w firmie, np. rejestrację we właściwym Urzędzie Skarbowym i uruchomienie w trybie fiskalnym. W związku z tym, zmodernizowanie urządzenia online ready w wielu przypadkach okaże się równoznaczne z zaprzestaniem handlu na rzecz osób fizycznych.

Odpowiedź na wymianę technologii sprzedaży

Dotychczasowe założenia w sprawie systemu fiskalizacji online są takie, że kasy nowego typu trafią do sprzedaży w drugiej połowie 2018 roku. Niemniej, obecnie trudno wyrokować, w którym miesiącu konkretnie do tego dojdzie. A warto przypomnieć, że niedługo część podatników zostanie zobligowana do stosowania kas rejestrujących online. Zgodnie z przygotowywaną nowelizacją ustawy VAT, od 1 stycznia 2019 roku takie urządzenia będą musiały funkcjonować w warsztatach samochodowych, punktach wulkanizacji oraz na stacjach paliw. Jeżeli więc przedstawiciele wspomnianych działalności szukają obecnie technologii sprzedaży dla swoich firm, kasy gotowe na online wydają się najlepszym rozwiązaniem. Nie będzie bowiem trzeba ich wymieniać w niedalekiej przyszłości.

One thought to “Kasy online ready – co podatnicy powinni o nich wiedzieć?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *