Kasa fiskalna vs. Drukarka fiskalna

Kasa czy drukarka fiskalna?

Sprzedaż towarów i usług, zgodna z obowiązującym prawem, wymaga ewidencjonowania obrotu za pomocą urządzenia fiskalnego. Dlatego przedsiębiorcy – prędzej czy później – będą musieli odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • jakiego zakupu dokonać?
  • co wybrać – kasę czy drukarkę?
  • który model okaże się właściwy dla mojej firmy?

Wbrew pozorom, różnice między obydwoma rodzajami technologii nie dotyczą jedynie występujących w nich parametrów. Choć urządzenia te wykazują również cechy wspólne i mają wiele zastosowań, często najlepiej odnajdują się w nieco innych okolicznościach. Zatem na jakie aspekty powinniśmy zwrócić uwagę, aby podjąć właściwą decyzję? Oto kilka cennych wskazówek.

Kasa fiskalna…

…jest samowystarczalna – nie potrzebuje dodatkowych urządzeń do prawidłowego funkcjonowania. Co nie zmienia to faktu, że posiada różne porty komunikacyjne – bowiem często się zdarza, że sprawność przebiegu transakcji zależy od dodatkowych, takich jak waga elektroniczna, skaner kodów kreskowych czy szuflada na pieniądze. Najczęściej, kasy fiskalne występują w małych i średnich punktach handlowych, chociażby ze względu na pojemność bazy towarowej, której pojemność wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy pozycji. Programowanie towarów i usług może odbywać się z poziomu urządzenia (przy użyciu klawiatury), co nie występuje w przypadku drukarek. Samodzielność tego rodzaju technologii doskonale sprawdza się w handlu obwoźnym, zwłaszcza, że istnieje wiele modeli dostosowanych do szczególnych warunków takiej działalności: niedużych, lekkich i ergonomicznych, mieszczących się nawet w kieszeni marynarki, zasilanych za pomocą ładowarki samochodowej.

Drukarka fiskalna…

…działa wyłącznie we współpracy z komputerem lub terminalem komputerowym. Do zaprogramowania bazy towarowej nie wystarczy samo urządzenie – w tym wypadku trzeba skorzystać z programu sprzedażowego. Jednak drukarka fiskalna pozwala obsłużyć znacznie więcej towarów lub usług: w niektórych modelach liczba dostępnych pozycji może wynieść aż 1 000 000 PLU. Dlatego technologia ta najczęściej wybierana jest przez osoby zarządzające sprzedażą w rozbudowanych albo nastawionych na ciągły rozwój przedsiębiorstwach. Tego typu działalność zazwyczaj wiąże się z dużym natężeniem ruchu, co determinuje zastosowanie szybszych i odpornych na intensywną eksploatację mechanizmów drukujących. Cechą szczególną drukarek rejestrujących jest możliwość wystawiania nie tylko paragonów, ale i faktur VAT oraz różnych, precyzyjnie konfigurowalnych dokumentów niefiskalnych.

Ponadto…

…warto w tym miejscu zaznaczyć, że istnieją modele łączące zalety obu rodzajów technologii: są kasy fiskalne wystawiające paragony z prędkością nawet 47 linii/s – podobnie, jak są drukarki mobilne o kompaktowych wymiarach. Trzeba jednak pamiętać, że to profil naszej działalności powinien wskazać rozwiązania, w które warto zainwestować. Jeśli precyzyjnie określimy zapotrzebowania naszej firmy oraz zasięgniemy rady specjalistów, z pewnością dokonamy właściwego wyboru.

Więcej na ten temat: https://www.pckf.pl/baza-wiedzy/kasa-czy-drukarka-czyli-jakie-urzadzenie-fiskalne-bedzie-najlepsze-dla-twojej-dzialalnosci,3

4 thoughts to “Kasa czy drukarka fiskalna?”

  1. przydał się ten artykuł, niedawno byłem zmuszony do zakupu urządzenia i zrozumiałem, że w moim przypadku wystarczy odpowiednia kasa fiskalna. dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *