Kasa fiskalna Elzab K10

Czy obsługa urządzenia fiskalnego musi być trudna? Wcale nie!

Gdy przychodzi moment zakupu właściwego urządzenia fiskalnego dla prowadzonej działalności handlowej, zwykle mówi się o jego parametrach, dostępnych funkcjach czy też wytrzymałości na intensywną eksploatację i trudne warunki pracy. Ale wielu przedsiębiorców kładzie równie duży nacisk na jeszcze jeden aspekt – łatwość obsługi.

Dotyczy to zwłaszcza pierwszego zetknięcia z technologiami sprzedaży. Wiedza na temat sposobu działania urządzenia fiskalnego oraz generalnych zasad korzystania z niego nie oznacza jeszcze komfortu obsługi. Producenci zdają sobie z tego sprawę – mają świadomość, jak wiele potem potrafi zależeć od możliwości danego modelu. Dlatego starają się zaproponować jak najwygodniejsze, najciekawsze i najatrakcyjniejsze dla użytkownika opcje, które sprawią, że prowadzenie sprzedaży za pomocą kasy bądź drukarki fiskalnej stanie się przyjemnością. Poświęciliśmy kilka słów na wybrane, poszczególne rozwiązania, znacząco wspomagające pracę.

Elektroniczna kopia paragonów – dane w formie cyfrowej

Chyba jedno z najpopularniejszych, korzystnych rozwiązań w technologiach sprzedaży. Można wręcz odnieść wrażenie, że powoli staje się ono standardem we współczesnych urządzeniach fiskalnych. A to dlatego, że znacząco podwyższa komfort pracy i do w wielu różnych aspektach. Przede wszystkim, rozwiązuje kwestię gromadzenia wielu papierowych wydruków w sterylnych warunkach – wszystkie niezbędne dane zapisywane są na niedużej, standardowej karcie pamięci. To także umożliwia szybką archiwizację informacji na komputerze oraz proste przeniesienie ich na inne nośniki (w celu dodatkowego zabezpieczenia): płytę DVD, pendrive’a czy dysk zewnętrzny. Dodać należy, że elektroniczna kopia zmniejsza o połowę koszty eksploatacji urządzenia fiskalnego.

Wrzuć i pracuj, czyli mechanizm drukujący

Czasy, gdy instalacja papieru w urządzeniu fiskalnym zabierała dłuższą chwilę i nieco nerwów, w zasadzie już minął. A tym bardziej, jeśli mówimy o kasach czy drukarkach rejestrujących, posiadających mechanizm typu „clamshell”, „easy load” lub „drop-in”. Rozwiązania te funkcjonują na zasadzie „wrzuć i pracuj”, która maksymalnie przyspiesza i upraszcza cały proces oraz pozwala już po kilku momentach wrócić do prowadzenia sprzedaży. Efekt ten jest tym bardziej zauważany, jeśli nasz model posiada również opcję zapisu elektronicznej kopii paragonów. Wtedy urządzenie korzysta naraz tylko z jednej rolki papieru, a to oznacza jeszcze łatwiejsze zadanie i jeszcze krótszy czas oczekiwania. Warto przy tej okazji wspomnieć o tych mechanizmach, które posiadają specjalny nożyk do precyzyjnego i estetycznego odcinania wydruków oraz są w stanie działać przy użyciu papieru o różnej szerokości.

Klawiatura z przyciskami funkcyjnymi

Istnieją różne rodzaje klawiatur: klasyczna – modułowa, z typowymi przyciskami, lub też membranowa, której przyciski praktycznie nie wystają i dodatkowo są pokryte sylikonową powłoką. Drugi przypadek jest o tyle ciekawy, że chroni klawiaturę i urządzenie przed uszkodzeniami wynikającymi ze zbytniego zanieczyszczenia lub przypadkowego zalania. Obecnie istnieje też możliwość uzyskania urządzenia fiskalnego z panelem dotykowym, gdzie wyświetlacz operatora pełni jednocześnie rolę klawiatury (podobnie, jak w dzisiejszych smartfonach). Każde z tych rozwiązań nierzadko posiada przyciski funkcyjne, które znacząco usprawniają obsługę kasy lub drukarki. Pozwalają one na samodzielne programowanie własnych skrótów klawiszowych i przypisywanie ich popularnym towarom i usługom bądź wybranym funkcjom (takim, jak wykonanie raportu dobowego czy miesięcznego). Opcja ta pomaga dopasować pracę urządzenia do naszych, indywidualnych potrzeb oraz zdecydowanie przyspieszyć przebieg transakcji.

Wydajny akumulator i dodatkowe opcje zasilania

Kasy i drukarki fiskalne to urządzenia, które zazwyczaj muszą sprostać intensywnej pracy w trybie ciągłym. Ale nie muszą być uzależnione od jednego, czyli sieciowego rodzaju zasilania. W przypadku utrudnionego dostępu do stałego źródła prądu rewelacyjny okaże się wydajny akumulator, pozwalający na długotrwałą pracę przy użyciu jedynie tej baterii. To istotna kwestia zarówno w przypadku sprzedaży stacjonarnej (brak konieczności przerywania pracy w momencie nagłej awarii prądu), jak i mobilnej. Co więcej, w handlu obwoźnym korzystnym rozwiązaniem okaże się również możliwość zasilania za pomocą ładowarki samochodowej.

Przejrzyste wyświetlacze – różne warianty, różne zastosowania

Wyświetlacze urządzeń rejestrujących sprzedaż również potrafią występować w różnych technologiach: LED, LCD, TFT etc. Dzisiejsze ekrany oferują możliwość emitowania obszernych komunikatów (z dużą liczbą znaków, zarówno cyfr, jak i liter) oraz dobrą widoczność nawet przy gorszych warunkach oświetleniowych (często są podświetlane, w różnych kolorach). Czasem też, jak już było wspomniane, można spotkać się z panelami dotykowymi, w których przejrzysty, duży wyświetlacz jest jednocześnie klawiaturą: świetnie reaguje na dotyk, a przy tym umożliwia emitowanie kodów QR. Istnieją też wyświetlacze kolorowe, zdolne pokazywać nie tylko szczegóły dotyczące przebiegu transakcji, ale i zwroty grzecznościowe oraz hasła i klipy reklamowe. Ponadto, ekrany mogą występować w różnych wariantach konstrukcyjnych: jako zintegrowane z obudową urządzenia, podwieszane, kompaktowe lub wolnostojące – wszystko po to, aby dopasować technologię sprzedaży do konkretnego stanowiska pracy.

 

To oczywiście tylko niektóre rozwiązania, potrafiące znacząco usprawnić i umilić obsługę urządzenia fiskalnego. Które z nich przypadły Wam do gustu? A może chcielibyście jakieś dorzucić? Zapraszamy do udzielania się w komentarzach.

2 thoughts to “Czy obsługa urządzenia fiskalnego musi być trudna? Wcale nie!”

  1. pomijajac rozne innowacje, chyba jednak najwiecej wygody, zmniejszenie stresu, poprawe przebiegu sprzedazy itd itd zapewnilo uproszczenie mechanizmu drukujacego. pamietam, jak kiedys trzeba bylo precyzyjnie wkladac papier, co spowalnialo transakcje (na ktora akurat przypadl koniec rolki). teraz wrzucam, zamykam, dzialam dalej – doslownie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *