Nowelizacja ustawy VAT

Co dalej z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług?

1 października 2018 roku miała wejść w życie bardzo ważna nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Istotna zarówno z punktu widzenia polskich przedsiębiorców, jak i reprezentantów krajowej branży fiskalnej. Kluczowa również dla ustawodawcy, któremu zależy przecież na skutecznym uszczelnianiu systemu podatkowego oraz zmodernizowaniu sposobu kontrolowania podatników. Miała wejść w życie, ale nie weszła…

Kasy online w ustawie VAT

O jakiej nowelizacji wspomnieliśmy we wstępie do dzisiejszego wpisu? Oczywiście o ustawie o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. To właśnie ona miała zacząć obowiązywać na początku października 2018 roku i, nie oszukujmy się, zrewolucjonizować wiele kwestii związanych z rejestrowaniem obrotu za pomocą kas i drukarek fiskalnych. W projekcie nowelizacji ustawy VAT znajdziemy przecież zapisy dotyczące urządzeń online oraz Centralnego Repozytorium Kas. Także tam pojawiają się przepisy, które obligują część polskich przedsiębiorców do wcześniejszego wdrożenia nowych technologii sprzedaży (współpracujących z CRK). I wreszcie, nowelizacja miała przynieść istotne zmiany w sposobie przyznawania ulgi za zakup pierwszej kasy oraz wprowadzić dodatkowe regulacje w sprawie obowiązkowych przeglądów technicznych. I zapewne wprowadzi, tylko obecnie nikt nie wie, kiedy do tego dojdzie.

A to z kolei stawia pod znakiem zapytania niektóre zmiany w przepisach fiskalnych. Wystarczy wspomnieć chociażby o planowanej wymianie kas rejestrujących w wybranych przedsiębiorstwach. Pierwsze urządzenia online miały się pojawić obowiązkowo m.in. w warsztatach samochodowych już do końca 2018 roku. Aktualnie jednak termin podany w ostatnim projekcie nowelizacji nie musi być wcale pewny. Podatnicy będą przecież mieli znacznie mniej czasu na dostosowanie swoich działalności do nowych wymogów.

Opóźnienia w nowych przepisach fiskalnych

Co doprowadziło do opóźnień w pracach nad zmianami w ustawie o podatku od towarów i usług? Główną przyczyną jest to, że Komisja Finansów Publicznych nie zajęła się jeszcze projektem nowelizacji. Pierwotnie miało do tego dojść w pierwszej połowie września 2018 roku, ale posiedzenie w tej sprawie zostało odwołane. To zresztą wpłynęło na procedowanie nowych przepisów przez parlament. A raczej na brak tego procedowania. A dopóki nowe zapisy w ustawie VAT nie zostaną zatwierdzone przez Sejm, dopóty nie będą mogły wejść w życie.

W tym kontekście warto też przypomnieć, że prace nad omawianymi przepisami trwają już ponad rok. Przez ten czas zmieniały się m.in. założenia dotyczące przyznawania ulgi za pierwszą kasę fiskalną. W każdym razie… aktualnie wszystkim zainteresowanym nowymi przepisami pozostaje wyłącznie czekać na jakiekolwiek informacje w sprawie nowelizacji ustawy VAT.

One thought to “Co dalej z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *