Zmiany w uldze za pierwszą kasę fiskalną

To kto w końcu skorzysta z ulgi za pierwszą kasę fiskalną…?

W poprzednim wpisie informowaliśmy o tym, że niestety dojdzie do pewnych opóźnień w znowelizowaniu ustawy o podatku od towarów i usług. Od tamtego momentu minął już ponad miesiąc i nadal nie jest pewne, kiedy nowe regulacje prawne wejdą w życie. A warto przypomnieć, że nowelizacja ustawy o VAT miała m.in. zmienić zasady przyznawania ulgi za pierwszą kasę fiskalną w danej firmie.

Obecne regulacje w sprawie ulgi

Zgodnie z funkcjonującymi obecnie przepisami, refundacja części wydatku na pierwszą kasę fiskalną przysługuje tak naprawdę każdemu przedsiębiorcy – zarówno płatnikom VAT, jak i podmiotom zwolnionym oraz świadczącym wyłącznie usługi zwolnione. Wymagane jest wtedy oczywiście prawidłowe zainstalowanie urządzenia rejestrującego oraz terminowe informowanie właściwego Urzędu Skarbowego o konkretnych procedurach, np. fiskalizacji. Co ważne, przy staraniu się o ulgę nie ma znaczenia, jakiego rodzaju kasę przedsiębiorca kupi – z kopią elektroniczną czy papierową. Ważne jest natomiast to, aby urządzenie fiskalne było pierwszą tego typu technologią w danej firmie.

Proponowane zmiany w projekcie nowelizacji ustawy VAT

Ostatni projekt zmiany ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o Miarach zakładał, że jednym z kryteriów przyznawania ulgi za pierwszą kasę fiskalną będzie też rodzaj urządzenia. Mowa oczywiście o tym dokumencie, który w kwietniu 2018 roku trafił do Sejmu i nadal nie został przyjęty… W każdym razie, po wejściu w życie wspomnianej nowelizacji, refundacja części wydatku miała zacząć być przyznawana wyłącznie w przypadku kas rejestrujących online – zarówno przy zakupie pierwszego modelu, jak i przy obowiązkowej wymianie dotychczasowego urządzenia (z kopią elektroniczną lub papierową). W ten sposób ustawodawca chciał promować nowe technologie sprzedaży i zachęcać podatników do ich wdrażania.

Refundacja „po staremu” czy „po nowemu”?

Obecnie niewiele wskazuje na to, że omawiana tu nowelizacja ustawy VAT zostanie przyjęta przez Sejm jeszcze w 2018 roku. Nie ma również żadnych oficjalnych komunikatów na temat tego, kiedy miałoby dojść do sfinalizowania całego procesu legislacyjnego. W związku z tym, do czasu, aż nowelizacja ustawy VAT nie zostanie przegłosowana i nie wejdzie w życie, ulga za pierwszą kasę fiskalną będzie przyznawana „po staremu”, czyli na dotychczasowych zasadach. Nie należy też chyba oczekiwać tego, że proponowane do tej pory regulacje prawne zostaną jakkolwiek zmodyfikowane (poza przesunięciem terminów) lub zupełnie porzucone. Po prostu trzeba cierpliwie czekać na to, aż zacznie obowiązywać „po nowemu”…

One thought to “To kto w końcu skorzysta z ulgi za pierwszą kasę fiskalną…?”

  1. niedługo czeka mnie zakup urządzenia fiskalnego, więc fajnie by było wreszcie się dowiedzieć, jak będą wyglądały te i inne fiskalne sprawy :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *